Umut ile Dünya Bile Yönetilir

0
67
umut

Merhaba kendine bir şeyler katmak isteyen insan, umut vermek veya umutlanmak hakkında muazzam bir yazı okuyacaksın. Sağlam kafa ile oturup okumalısın. Başta uyarayım ki kendine boş vakit harcatma.

Umut denen şey o kadar güzel bişey ki insana çok şey yaptırır. Fakat iyi olduğu kadar da çok kötü bişeydir çünkü insana yapmayacağı şeyler yaptırır. Eğer birine umut verirseniz, o sizden bişeyler bekler ve onu eylemlere sürüklersiniz. Eğer o kişi eylemleri karşılığında eylemsiz kalırsa çok kötü sonuçlar çıkar. Umut vermek konusunda birkaç örnek vereyim. İkili ilişkilerde bir tarafın sevim diğer tarafın sevmemesi durumlarında, sevmeyen tarafın karşısındakine umut vermesi, para sıkıntısı çeken birine güzel meblağlar kazandıracak bir iş ayarlayacağınızı ve onun hayatının kurtulacağını söylemeniz gibi birçok örnek verilebilir.

Umut vermek bazı konularda işe yaramaktadır. Buna da örnekler vereyim, bir kişide potansiyel gördünüz ve o kişinin o potansiyeliniz verimli kullanmasının sonucunda güzel şeyler elde edeceğini biliyorsunuz. Onunla kendi yapacağı bir iş ile ilgili umut verirseniz, bunu yapabilirsin derseniz ve o kişi buna dünden hazır ise hemen çalışmaya geçecektir. Bazı insanlar onlara bir şey söylenmesini bekler, bu türlü insanlara ne yapmasını söylediğiniz vakit işlerine odaklanacaklar ve ne yaptıklarının farkında olacaklardır. Bu şekilde çalışan kişiler siz dahi olabilirsiniz, kötü bir şey değil bu insanın kişiliğinde var olan bir özelliktir.

Yazımız biraz dağınık gidiyor fakat bazı şeyleri açıklamaz isek ilerideki cümlelerimiz yanıtsız kalacaktır. Umut vererek para kazanabilirsiniz, ülke yönetebilirsiniz, ilişki yürütebilirsiniz ve bunun gibi birçok şeyi umut ile yapabilirsiniz. Doğru gramajı tutturduktan sonra yemek nasıl güzel olur ise bu durumu da aynı düşünebiliriz. Bİr söz vardır “kimseye umut verme” diye. Genellikle umudu doğru şekilde vermeyen birisi demiştir bunu 🙂 Eğer birisine umut verecekseniz umudun oranını ayarlayın ve ona göre cümleler kurun.

Eğer birisi sizi umutlandırdıysa ve siz bunun sonucu üzüntüye kapılmışsanız muhtemelen yukarıdaki yazdıklarım gibi olmuşsundur. Kimseden umut almayın, eğer ki onlara kalırsanız hiçbir zaman kazanamazsınız ve her zaman çökersiniz. Bazı istisnalar var tabi ama çok az. Umut almayıp bütün işlerinizi ve hayatınızı kendiniz idare edin. Anlaşmalar yapın, kendinizi geliştirin, network edinin ve işinizi iyi bilin. Bu sayede umuda ihtiyacınız kalmayacaktır ki umudu da ezikler alır zaten. Kendi kendine yetebilmeli insan. İlişki konularında da durum aynı, kişi size umut verebilir veya yaptığı hareketlerden umut alabilirsiniz. Kesinlikle ve kesinlikle hiçbir şekilde umut almayın. Her ne olursa olsun almayın, sonuç genellikle hüsran oluyor ve yine psikolojinize yazık ediyorsunuz.

Umudun iyi ve kötü yanlarını, doğru kullanıldığında ülke bile yönete bileceğinizi ve kişisel gelişiminiz için hiçbir şekilde umut almamanız hakkında güzel bir blog yazısının sonuna geldik. Umarım bir şeyler katmışsınızdır kendinize.

Cevap bırakın