Retorik – İmajınızı ve Fikrinizi Doğru Aktarma

0
61
ilkizlenim

Merhaba, Retorik ile imajını karşı tarafa iyi çizmek mi istiyorsun ? Yada ikna edici olmak mı istiyorsunuz ? bu iki şeye bağlı kalmadan genel olarak insanlara nasıl görünmemiz gerektiğini anlatacağım. Fazla uzatmadan derinlemesine konumuza inelim.

GİRİŞ

Birisi ile ilk buluşmanızda veya karşılaşmanızda üç şey önemlidir. Bu üç şey karşınızdaki kişinin sizi ön süzgecinden geçirip sizi sınıflandırması için temel maddelerdir. İlk olarak beden diliniz, karşınızdaki kişinin sizi daha iyi anlaması için gerekli bir şeydir ve kişinin yada kişilerin aklında kendini iyi ifade eden biri görünümü kazanacaksın. İkinci olarak Ses tonun, gerektiği yere göre ses tonunu ayarlamalı ve olabildiğince kişilere sevecen bir ses tonu ile yaklaşmalısınız. Üçüncü olarak ilk kullandığın kelimeler çok önemli, kişi ilk izleniminde sizin boş konuştuğunuzu veya gereksiz kelimeler kullandığınızı görürse kötü izlenim olacaktır. Bunların yanında kesinlikle tebessüm etmeli ve sevecen olmalısınız.

Hiçbir zaman karşınızdaki kişiye gereksiz bilgiler vermeyin. Konuşma esnasında doğum gününüzden,okuduğunuz liseden ve örneklerdeki gibi konunuz ile alakasız şeyler kullanırsanız kişi sizin hakkınızda izlenimi olumsuz şekilde değişebilir.

Cümlelerinizi olabildiğince kısa tutun. Hemen hemen herkes çok konuşanları sevmez ve eğer diyalog esnasında çok fazla konuşan sizseniz olumlu olmayacaktır. Cümlelerinizi kısa ve öz şekilde seçerek kişinin gözünde iyi izlenim bırakacaksınız. Ayrıca cümleleriniz ne kadar basit olursa o kadar etkili olursunuz.  Bizler karmaşık şeyleri sevmeyen bir yapıya sahibiz, karmaşık ve uzun kelimeler kendinizi doğru ifade edememenize sebep olur. Bir bilim insanının dediği gibi, “Ben 20 yaşıma kadar yalnızdım, sebebi ise çok uzun ve karmaşık cümleler kurmammış ve kişiler beni anlamadıkları için uzak duruyorlarmış.”

Giriş için son olarak görünüşünden bahsedeceğiz. Ne olmak istiyorsan önce öyle görünmelisin. İnsanlar giyim ve tarz konusunda belli fikirlere sahiptirler ve siz entel birisi olmak istiyorsanız ilk olarak öyle görünmelisiniz. Sebebi ise kişiler entel insanların nasıl göründükleri hakkında belli başlı fikir sahibidir ve ilk izleniminiz de bu önemli bir rol oynamaktadır.

GELİŞME

Bu aşamada kullanmaman gereken kelimelerden bahsedeceğim. Kişi veya kişilerin sizi yanlış kelime kullandığınız için sevmemesi olasıdır ve bu durumun yaşanmaması için kullanmaman gereken kelimeleri aşağıda listeliyorum.

  • Yanılıyorsun

Bir konu hakkında bir şeyler söylerken, birisi size yanılıyorsun derse hemen gardınızı alırsınız ve o kişiye karşı savunmaya geçersiniz. Bu herkeste var olan bir özelliktir ve sizin sevilmemenize yol açabilir.

  • Yaklaşık

Özellikle iş hayatında “yaklaşık 3 ay sonra teslim ederim, yaklaşık 5 ay sürer” gibi kelimelerin kullanılması sizin kendinize güvenmediğiniz ve işlerin aksayada bilir aksamayada bilir kesin bişey söyleyemem anlamı taşır. Bunu da hiçbir yönetici sevmez. Kesin net cevaplar verin, aksar ise zamanı gelince belirtin. Rakamsal ve değeri belli olmayan şeyler için “yaklaşık” kelimesi yerine “civarında” kelimesini kullanabilirsin.

  • Ama/Fakat

“Saçık çok güzel, ceketin ve içine giydiğin bluz cuk diye oturmuş ama altındaki pantolon çok iyi durmamış” Bunu karşınızdaki kişiye dediğinizde ne kadar öncesinde överseniz övün amadan önceki kısım bloke olur ve amadan sonraki kısıma yönlenir. Kişi hemen savunmaya geçer ve ne varmış ki pantolonumda diyebilir. Bunun yerine “Saçık çok güzel, ceketin ve içine giydiğin bluz cuk diye oturmuş bununla birlikte altına güzel bir pantolon giyseydin çok daha güzel olabilirdi.” Bunu duyan insan hem sizin bir şeyler bildiğinizi çıkartacak hemde savunmaya geçmeden kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

  • Arkadaşlar

Arkadaşlar dediğimiz zaman kendimizi bir üst kademedeymiş gibi yansıtırız ve bu sizin izleniminiz için pekte iyi değildir. Arkadaşlar kelimesininin yerine bir şey kullanmanıza hiç gerek yok, merhaba… gibi başlangıçlar yapabilirsiniz.

Şuana kadar kullanmamanız gereken kelimeleri anlattım, bir tanede kullanmamız gereken ve bize avantaj sağlayacak kelime söyleyeyim.

  • ÇÜNKÜ

Çünkü dediğiniz zaman insanlar bu kelimeden sonrasını dinlemiyorlar. Bir araştırmada, sıra bekleyen insanlara birisi geliyor “Merhaba acelem var, fotokopi çektirebilir miyim” diyor ve %60 lık kısmı geç diyor. İkinci sefer “Merhaba fotokopi çektirebilir miyim çünkü acelem var” diyor ve %94 lük kısım iyi geç diyor. Üçüncü sefer ise ” Merhaba sıranın önüne geçebilir miyim çünkü fotokopi çektireceğim” diyor ve %93 lük kısmı evet geç diyor. Bu araştırmadan yola çıkarak, bu sihirli kelimeyi kullanırsanız insanlara evet dedirtme olasılığınız artıyor.

KAPANIŞ

Kapanış kısmı diyaloğun sonunda çok önemlidir. Nasıl kapanış yaparsanız, insanların aklında öyle kalırsınız. Dolayısıyla kapanışı çok iyi yapmanız gerekmektedir. Konuşma sonunda mutlaka teşekkür etmelisin.Teşekkür ederken kesinlikle “sabrın” veya “Vakit ayırdığın” için teşekkür ederim kelimesini kullanmamalısınız. Sabrınız için dediğinizde sanki siz katlanılmaz biriymişsiniz de ona sabrından dolayı teşekkür ediyormuşsunuz anlamına gelir. Vakit ayırdığınız için dediğinizde ise sanki o kişinin vakti yokmuş da sizin çok vaktiniz varmış, onun vakti çok kıymetliymiş gibi algılanır. Teşekkür esansında tebessümünü eksik etme ve kesinlikle ayrılırken tokalaş.

Retorik konumuzda sizlerin ilk izleniminiz, konuşmanın ilerleme süreci ve kapanış kısmı hakkında bilgi verdik. Bu dal sayesinde kişileri etkileyebilir, birçok konuda ikna edebilir ve imajınızı çok iyi yansıtabilirsiniz. Bu çevrenizin sizi çok iyi anlamasına, güzel iletişim kurmanıza olanak sağlayacaktır. Son olarak ne olmak istiyorsan önce onun gibi görün kısmı sizin için çok önemlidir. Ne olacaksanız, onun gibi görünmeniz sizi o olmaya itecektir ve kişilerin izlenimleri o yönde gelişir. İş hayatınızda, ilişkilerinizde veya toplumda bu tavsiye çok işinize yarayacaktır.

Bu konuyla bağlantılı olarak kişilerin sizin söyledikleriniz ile hayatı nasıl değişir veya size söylenenler ile sizin hayatınız nasıl değişir ? Bunları işlediğim Umut Vermek ile alakalı konumu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Çok güzel ve etkileyici bir yazının sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım hayatınızda güzel bir değişiklik yapmanıza sebep oluruz. Kendinize güzel şeyler katacağınız nice günler dileğiyle hoşçakalın.

Cevap bırakın