Minimal (Sade) Tasarım Nasıl Yapılmalı ?

0
69
minimal tasarım

Merhaba. Bu yazımın içeriğinde sade tasarım nasıl olmalı kısa bir şekilde anlatacağım. İlk olarak sadelikten kastım nedir? onu konuşalım.

Yaptığınız tasarımlar ne kadar karmaşık hatlara ve renklere sahip ise o kadar anlaşılması zor olur. Tasarımı gören kullanıcıların beyinleri bunu karmaşık olarak sınıflandırıp, tasarımınızın beğenilmemesine yol açacaktır. Bu konuda size bir kaç tavsiyem olacak.

1- Mümkün olduğunca sade hatlar kullanın.
2- Kullandığınız renkler konunuz ile bağlı ama sade olmalı ve göz yormamalı.
3- Eğer logo veya içinde yazı bulunan bir tasarım yapacaksanız, kesinlikle sade ve okunaklı font seçimi yapmanız gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğim şeyler gerçekten de etkili tavsiyeler. Eğer ateş amblemine siyah renk verirseniz olmaz, beya aynı şekilde sarı,kırmızı,yeşil renklerini karışık verirseniz olmaz. Size görseller ile markaların nasıl logo sadeleştirdikleri göstereyim.

eski apple logosuyeni apple logosu

Apple 1977 yılından bu yana gördüğünüz gibi sadeleştirmeye gitmiştir.

eskiden yeniye google logo
Buda herkesin bildiği google arama motorunun geçmişten geleceğe logo değişimi. Bahsettiğim gibi fontta değişiklik yapmışlar.

Tasarım yaparken her zaman sadelikten yana olun. Aksi taktirde beğeni almanız zorlaşacaktır ve motivasyonunuzu düşürecektir. Tabii her tasarımınızda da sade olun demiyorum, sadeliğin yerini siz yapacağınız konuya göre daha iyi belirlersiniz. Eğer logo yapacaksanız yada illüstrasyon bu konudada ufak bir tüyo verip konuyu kapatacağım. İnsan beyni temel şekilleri çok sever mesela daire,üçgen gibi ve siz bu gibi şekilleri tasarımınıza uygularsanız olumlu yanıt almanız dahada artacaktır.

Örnek vermek gerekirse youtubedeb bulduğum ve bunun gibi yüzlercesinin olduğu videodan aldığım resim.

elipselogolaryuvarlak ile yapılan logo

Mümkün olduğunca sade ve temiz anlatmaya çalıştım. Kendinize bir şeyler katacağınız nice zamanlara.

Cevap bırakın