Her Şeyden Sıkılmak

0
66
sıkılmak

Merhaba, bu konuyu herkesin yaşadığından eminim. O sebepten ötürü bu yazıyı paylaşıyorum ve sizlere katkısı olacağını düşünüyorum. Her insan yaptığı şeyden veya şeylerden sıkılır ve bir müddet sonra her şeyi bırakır farklı bir şeye yönelir. Bu durum yeni başladığı şeyden de sıkılmasına neden olacaktır. Lafı fazla uzatmadan biraz derine inelim.

Her şeyden sıkılmanızın iki sebebi vardır. Bunlardan birisi eksiklik diğeri ise sevmediğiniz şeyi yapmanızdır. İlk olarak eksiklikten anlatmaya başlayayım, sonrasında sevmediğiniz iş hakkında konuşacağız. Eksiklik psikolojik olarak var olan bir şeydir. Herhangi bir kişinin yokluğu,kendinizi alıştırdığınız şeyin şuanda var olmaması,reddedilmek,hata yapmak ve bunun gibi şeyler sizin eksikliğinizi oluşturur. İnsanın iki yanı vardır ve bu iki yanı seçimlerini etkiler. Bir yan yap derken, diğer yan yapamazsın der veya sana eksik olduğunu söyler. Düşündüğünüz güzel şeyleri kötü yan hep yapamazsın,rezil olursun vs vs gibi düşündürür. Bu iki yanımızın sonucunda yanlış seçimlerimiz, karşı tarafı veya hayatımızı etkileyebilir. Eksiklik hissetmemizin temel nedeni doğru seçimler yapamamış olmamızdır veya kötü düşünce veren yerimiz iyi verene çok baskılı dır. Sonuç olarak her şeyden sıkılırsınız yani zevk alamazsınız. Beyniniz dopamin salgılamaz dolayısıyla mutsuz oluruz.

Sevmediğimiz işleri yaparken çok bunalırız, yapmak istemeyiz ve bir müddet sonra işi ya erteler yada yapmayız. Bu durum herkeste oluyor, yukarıdaki dediğim gibi iyi seçim yapmanız gerekmektedir. Bir eyleme başlamadan önce onun hakkında düşünmelisiniz ve ona göre başlamalısınız. Diyelim ki resim çizmeyi seviyorsunuz ama siz başka bir iş yapıyorsunuz. Bu sizi bir müddet sonra sıkacaktır, eğer böyle ise sevdiğiniz işe doğru yönelmeniz ve işi keşfetmeniz gerekmektedir. Konfor alanından çıkıp, alanınızla ilgili iş yerlerini ziyaret edip orada gerekirse karşılıksız çalışacaksınız. Sevdiğiniz her şey için geçerli olmak üzere, onun uğruna çok çalışmalısınız.

Bu durumdan kurtulmanız çokta zor değildir. Dinlediğiniz müzik türleri, yaptığınız işleri,eksikliğini hissettiğiniz kişiyi veya konumuz ile alakalı her şeyi bir kenara koyun. Kendiniz neyden hoşlanıyor iseniz, ne sizi mutlu ediyor ve size iyi hissetiriyor ise tek başınıza onu yapın. Yani dediğim kendinize vakit ayırın, bu kitap okumak olabilir,resim yapmak olabilir veya oyun oynamak olabilir. Yeterki kendinize vakit ayırın, bu durumun asıl kaynağı diğer şeyleri düşünmekten kendinizi düşünmemeniz dir ve bu sürekli devam ettiği taktirde mutlu olmayacaksınız.

Sizlere son birkaç tavsiye verdikten sonra konuyu kapatacağım. Mutsuzlukların asıl kaynağı beynin salgıladığı dopamindir. Dopamin ne kadar salgılanır ise mutluluk aynı oranda azalacaktır ve sürekli daha fazlasını isteyeceksinizdir.  Küçük şeylerden mutlu olmayı denemelisiniz ve bunu da gün sonunda güzel bir aktivite ile yapabilirsiniz. Bir defter ve kalem alın kendinize, gün sonunda neyden mutlu olduysanız en küçük şey bile olabilir yazın. Örnek vermek gerekirse “Bugün mehmet bana gülümsedi bende mutlu oldum.”,”Bugün tadı çok güzel bir kahve içtim.” gibi küçük te olsa yazın. Bu sizin farkına varmadığınız ama sizi mutlu eden şeyleri hatırlamanızı sağlayacaktır.

Daha fazlasını siz istemezsiniz, beyniniz buna meyillidir ve istemsiz yaparsınız. Örnek vermek gerekirse bedava mısır dağıtılıyordur, bir avuç size yetecekken siz daha fazla almak istersiniz. Bu özelliğinizi avm ler çok güzel bir şekilde kullanıyor ve siz farkında bile olmuyorsunuz. Bunların farkında olmak sizi bir adım önde tutacaktır ve diğerlerinden ayrılacaksınızdır. Kendinize bir şeyler katacağınız güzel günler dileğiyle.

Cevap bırakın