Güven Problemi

0
65
güven problemi

Günümüzde en çok karşılaşılan durum güven problemidir. Bu yazımızda insan psikolojisinden tutun, neden güven problemi yaşıyorsunuz ve nasıl kurtulursunuz ondan bahsedeceğim. Lafı fazla uzatmadan konumuza derinlemesine inelim.

Temel olarak iki şekilde güven problemi yaşarsınız. Bunlar ilişkilerde ve alışverişlerde dir. Güven sorununuz bu iki başlık altında günlük işler. Ben yoğunluklu olarak ilişki konusunda ilerleyeceğim, çünkü en büyük problemi bu yaratmaktadır ve kişide kalıcı bir travma bırakmaktadır. Genellikle güven sorunu ilişkilerin başlangıcında ve bitişlerine doğru yaşanmaktadır. İlk başlarda insan kimseye güvenmemektedir, bu içgüdüdür ve varoluşunuzun bir parçasıdır. Kişinin hali,giyinişi,saçı sakalı nasıl, yürüyüşü ve diğer bütün özellikleri sizin beyninizin ön yargısından geçer. Karşınızdaki kişi belki görünüşünden çok farklı biridir, adam kalıplı ve sert bakıyordur ve siz bunu farklı algılarsınız. Fakat tanışıp, zaman geçirdikten sonra hiçte öyle biri olmadığını anlarsınız. İnsanın dış görünüşü genellikle çevresine bağlı olarak değiştiği için kişiliğini nadir yansıtan insanlar görürüz.

Tanışıp bir süre vakit geçirdiğiniz, güldüğünüz eğlendiğiniz kişilerin hayatını gün geçtikçe öğrenirsiniz. Tanışma evrelerinde kişilerin birbirlerini kesinlikle iyi tanıması gerekmekte ve kesin bir ilişkiye başlamadan önce en az 2 ay tanışma süreci geçirmelisiniz. Çünkü kişiyi iyi tanımanız ve onun size katacaklarını veya zararlarını çözmeniz gerekmektedir. Partneriniz sizi sürekli mutlu ediyor ve her buluşmanızda bu sürekli devam ediyor ise size mutluluk veriyordur. Size bazı konularda destek çıkıyor ve siz kendinizi iyi hissediyor iseniz bu size iyi geliyor demektir. Yada partneriniz size sürekli dertlerinden yakınıyor ve size negatif şeyler yüklüyor ise size zarar veriyor demektir. Burada sizin seçim yapmanız çok önemli, partnerinizi iyi analiz edin ve ona göre birlikteliğinizi devam ettirin.

Çoğu kişinin yaşadığı halk arasında “boynuz” olarak adlandırılan aldatılma durumunda ise kişi çöküşe uğramaktadır. Psikolojisi bozulmakta, kendinde hata aramakta veya o kişi aldattığı kişide bulduğu şeyi neden sende bulmadığı için düşünür ve düşünce çöplüğüne düşersin. Sizi aldatan kişi muhtemelen bunu çocukluk yıllarına dayanan bir problemden dolayı yapıyordur. Yada artık sizden sıkılmıştır, sürekli aynı şeyleri insan beyni sevmez ve bu yüzden evliliklerin %80 i uzun sürmez. Sizi aldatan kişi bunu yapmış ise elinizden hiçbir şey gelmez, onun seçimidir ve saygı duymalısınız. Bu kişilik bozukluğudur ve bunu yaptığı için şükretmeniz gerekmektedir. İlişkiniz dahada devam edip, ciddi noktalardayken bu durum yaşansa gerçekten dahada kötü olabilirdi diye düşünmelisiniz. Ve bunu yapan kişi yüzünden diğer kişilere karşı ön yargılı bakmayın, karşınıza doğru kişi çıktığında siz onu elinizin tersi ile itebilirsiniz.

Aşk konusuna gelecek olursak. Aşk bir sihirdir ve herkese dokunmaz. Karşınızdaki kişiye sevgi hissedebilirsiniz fakat ondada aynı şeyin olması gerekiyor. Karşılıklı sevgi olmayınca, aşk hisseden kişi büyük bir bunalıma girebiliyor ve Dünyasını sadece o kişiye yöneltiyor. Genellikle bişey hissetmeyen tarafın umrunda değil bu durum, çünkü onun hayatı zaten devam ediyor, duran şey sende ve sen kendini paralıyorsun. Karşındaki kişi bu durumlarda sana üzülmekten,acımaktan başka bir şey yapamaz. Acınaklı ve depresif durumlardan çıkmak, bazı şeylerin farkına varmak bu durumu bitirecektir. O hayatına girmeden önce nasılsan öyle devam etmelisin, hatta arkadaş olarak kalıp onunla vakit geçirmelisin. Bu durum hissettiklerini hafifletecek ve zamanla kaybolmasını sağlayacaktır. Eğer ki o kişiden uzaklaşır iseniz sürekli onu düşünmeye devam edersiniz. Bu durum çok yanlıştır, normal hayatınıza devam edin ve unutmayın ki birbirinizi tanıdıkça, zaman geçirdikçe tekrar bu durumu gözden geçirme şansınız olabilir. Daha yeni tanıştıysanız, bişeyler hissediyorsanız sabredin ve birbirinizi tanıyın. Karşıdaki kişi öncesinde aldatılmış olabilir veya güven problemi yaşamış olabilir. Kendinizin amacı eğer elde etmenin ötesinde birşey ise devam edin ve hiç pes etmeyin.

Alışverişlerdeki güven şöyledir. İnsan belirsizliği sevmez ve kesin şeyler ister. Bu yüzden girişimlerin sayısı çok fazla değildir, herkes girişimci olsa dünya daha çekici ve yaşanabilir bir yer olurdu. Bir ürünü almadan önce onu denemek istersiniz, deneyebildiklerinizde sıkıntı yoktur fakat deneyemediğiniz ürünler sıkıntı yaratmaktadır. Bu konuda internetten faydalanmanızı öneririm. İkinci el ürün alırken maalesef durumunuz konuya hakim olmanız ve konuştuğunuz kişi ile kurduğunuz iletişim ile alakalıdır.

Kendinize güzel şeyler katacağınız nice günlere.

 

Cevap bırakın