Anlayışla Karşılama Sanatı Nedir ?

0
65
anlayışla karşılama

Merhaba dostum, yazıma başlamadan önce anlayışla karşılama hakkında birkaç şey söyleyeceğim. Bu kavram ülkemizde çok göz ardı ediliyor, her konuda saygılı olamıyorlar. Bu konuda senden ricam o yobazları değil kendini düşünmen olacak.

Anlayışla karşılamanın sınırı vardır. Bu sınırları karşının aşması halinde tepki gösteririz, fakat kişi kendini o kadar kaptırmıştır ki yine anlayışla karşılamaya devam eder ve bunun sonucunda mutsuz kalır. Bu sorununuzu bu yazıda aşacaksınız. Lafı fazla uzatmadan konuya derinlemesine inelim. Karşınızdaki kişi size her ne derse desin, kendi düşüncelerini söyler ve siz ona saygı duyarsınız. Bu sizin hakkınızda olur veya başkasının hakkında olur. Konumuzda genellikle kendinize denileni konuşacağız. Kendimize söylenen bütün lafları değerlendirmemiz gerekmektedir, eğer sizi birisi eleştiriyor ise ya ona fazla yüz verdiniz yada kendinizi yanlış tanıttınız. Sizin giyim tarzınız,konuşma şekliniz veya bunun gibi birçok şeyi size kötü anlamda da iyi anlamda da söyleyebilirler. Bu türlü eleştirileri tek bir kişiden duyup kafasına takan kişileri oluyor. Tek kişiden duymak o kişinin görüşüdür, anlayışla karşılayıp gidin. Başkasına sorun, ondan sonra bir diğerine sorun ve ortak bir karara varın. Anlayışla karşılayıp kafanıza takmanız bu türlü durumlarda olağan bir şeydir. Birden fazla kişi ile konuştuktan sonra sorununuzun olduğunu düşünüyorsanız o konu hakkında kendinizde değişiklik yapmanız gerekecek.

Biliyorum çoğunuz ilişki konusunda anlayış ile karşılama konusunda destek istiyorsunuz. İlişki konularında bu türlü tavsiyeler vermem çok doğru olmayacak. Ucu açık konular çok yaşanmakta ve benim sebep olduğum ayrı bir tartışma konusu olsun istemiyorum fakat bunda da birkaç tavsiye vereceğim. Sevgiliniz,nişanlınız veya eşiniz her ne isterse kişisel olarak saygı duymanız gerekmektedir. Aksi taktirde ileride tartışmalarınız tükenmez. Kişisel olarak her konuda anlayıştan kastım şudur, yediği yemekler,dinlediği müzikler, giydiği kıyafetler(Bu konu hakkında takıntılı isen ona nazikçe belirtmen gerekiyor) ve bunun gibi kişisel şeyler. Aranızda olan şeylere zaten birbirinizin saygısı olmak zorundadır.

Konuyu yavaştan toparlayıp bitirmek istiyorum. Siz siz olun anlayışla karşılamayı abartmayın, sınırlarınızı bilin ve hiçbir zaman karşınızdaki kişiyi küçük düşürecek kelimelerde bulunmayın. Bazen öyle bir şekilde diyaloglar döner ki karşınızdaki kişi tipim değilsin manasında sizlere gönderme yapar. Siz bunu da anlayışla karşılarsınız fakat ardından kendinizi çöp düşünce havuzuna atarsınız. Bunu yapmak yerine empati kurup karşınızdaki gibi düşünün. Bunun çok fazla yararı olacaktır, anlayışla karşılama konusunda en etkili yöntem empatidir bundan başka yöntem de yoktur. Siz her zaman kendinize bir şeyler katın, kişiliğinizi geliştirin, giyiminize ve bakımınıza önem gösterin aynı zamanda konuşma sanatlarını öğrenin. Siz kendinizi geliştirdiğiniz taktirde hayatınıza da gelecek kişiler kendisini geliştirmiş kişiler olacaktır veya hayatınızda olan kişiler size ayak uydurmak için çaba gösterecektir. Bu sayede hayat boyu aksiyon unuz bitmeyecek, boş yaşamış hissine kapılmadan güzel bir şekilde uğurlanacaksınız. Kendinizi 2.0 versiyonuna yükseltmeniz dileğiyle hoşça kalın.

Cevap bırakın